אינג'ירה אינסטנט, אינג'ירה בהכנה מהירה- סיפור מקרה

פנה אלינו יזם מוכשר בשם דניאל אישטה מאמן ספורט ותזונה הבריאה ממוצא אתיופי שזיהה את הפוטנציאל הגדול והצורך הרב בקרב מהגרים מאתיופיה וצרכני מזון בריא לצרוך מוצרים המאפשרים לייצר אינגי'רה – (לחם אתיופי מקמח טף שעבר התססה טבעית במים שמוחלפים כל 24 שעות במשך 4-5 ימים.) באפשרויות הכנה פחות ארוכות ומסורבלות לאוכל המוכר והבריא.

ידוע שמדינות עולם שלישי ובכללם מדינות באפריקה הן בעלות פוטנציאל צמיחה משמעותי ברחבי העולם בין היתר לאור משבר האקלים וכן לאור המעבר והנהירה הגדולה לשימוש בחומרי גלם חלופיים לרכיבים מעובדים ותעשייתיים.

ארתורו וגיא אף ביקרו באתיופיה על מנת לבחון הזדמנויות עסקיות ובמסגרת זאת פגשו אנשי עסקים, אנשי אקדמיה (ביקור באוניברסיטה של אדיס) וביקור באזור תעשייה שהקימו הסינים בקרבת אדיס-אבבה ברמה של מדינה מערבית. מדינות אלו מביאות מסורת עשירה וחומרי גלם איכותיים בעלי ביקוש הולך וגדל בעולם המערבי.  

עולים רבים מאתיופיה גרים מחוץ לגבולות אתיופיה וכמובן גם בישראל. הצרכנים הקלאסיים שלו הם אתיופים אבל השוק המרכזי שלו הם לא אתיופים שגרים באתיופיה אלא אתיופים שהיגרו מחוץ לאתיופיה. מדובר על מיליונים רבים של אנשים שיכולים להתעניין במוצר.

אתיופיה נחשבת ליצרנית העיקרית של הטף-  הדגן העשיר ביותר בהרכב הוויטמינים, והמינרליים שלו ללא גלוטן ובקרב יוצאי אפריקה ובמיוחד אתיופיה שהיגרו למדינות אחרות קיימת דרישה גבוהה לצריכה של קמח טף להכנת מאכלים שבראשם האינגירה.

האינג'ירה- הלחם האתיופי הדומה במראה ללחוח התימני, מיוצר מקמח הטף שבאתיופיה נטחן באופן ידני ולאחר שהופך לקמח מוסיפים לו מים המוחלפים בכל 24 שעות ומתסיסים את הקמח.

ההשריה במים במשך 4-5 ימים מייצרת תסיסה שנותנת את המרקם והטעם האופייני. בסיום כשהקמח המותסס הגיע למרקם הנכון במרקם הדומה לבלילה של פנקייק אותה בוזקים למחבת חמה ומכינים את הפיתות.

מהרגע שדניאל פנה אלינו, הבנו את הפוטנציאל הגדול במוצרים שרצה לייצר והחלטנו להגיש אותו לבקשת מענק מהרשות לחדשנות, שהתקבל לשמחתנו כעבור כחודש וחצי.

במסגרת הפיתוח שהחל מיד עם קבלת המענק – נדרשנו לייצר שני סוגי תערובות:

  •  אינסטנט להכנה מיידית ממש כמו פנקייק מהרגע להרגע – מדובר למוצר שדומה למוצר המסורתי אבל לא ממש 1:1
  • תערובת להכנת אינג'ירה מסורתית וההכנה שלו לוקחת כחצי שעה. – במקרה הזה המרקם והטעם קרובים ב95% לאינג'ירה המסורתית במרקם ובטעם.

מאותו הרגע, עבדנו במשך חצי שנה על הפיתוח של כל אחד מהמוצרים. והמוצרים נמצאים כעת בשלבי הייצור הסופיים.

נכון להיום לא קיימים מוצרים דומים בעולם ואנו מאוד נרגשים לאפשר לדניאל וליוצאי אתיופיה רבים בארץ וברחבי העולם להכין את המאכל המסורתי האהוב בקלות מבלי לוותר על האיכות והטעמים וכמובן מבלי לוותר על הערכים התזונתיים הבריאים החשובים כל כך..