לקראת עונת הפיקניקים

פעולות שישמרו על טריות המזון וימנעו מחלות וזיהומים

מאת: נירה גייפמן

מדי שנה סובלים אנשים רבים ממחלות שנגרמות מאכילת מזון שהוכן כמה שעות לפני שנאכל והושאר ללא טיפול מתאים. את רובן ניתן למנוע על ידי ביצוע כמה פעולות שיבטיחו את טריות המזון לאורך זמן.

Breakfast at the Campsite

עם בואה של תקופת החגים, רובנו יוצאים לבילוי בחיק הטבע ונסיעות משפחתיות, שחלק בלתי נפרד מהן הוא פיקניקים. שמיכה, סלסלה עמוסת כל טוב, מעט פירות העונה, יין או שמפניה והמון פרחים, עצים וציוץ ציפורים, הם המתכון הבטוח להשיג קצת שקט ושלווה. אבל מכיוון שלעיתים עוברות שעות בין מועד הכנת האוכל למועד אכילתו, חשוב מאוד לדעת כיצד לשמור על אריזה נאותה של המזון, שתבטיח את טריות המוצרים שלקחנו. לפניכם מספר הנחיות הקשורות בבטיחות מזון בכלל ובפיקניקים בפרט:

 

1. צידניות וקרח - טמפרטורת קירור במקרר נעה בין 0 ל-4 מעלות צלזיוס, ומכיוון שלא נוכל ליצור זאת בצידנית, עלינו לנקוט בכמה פעולות שיורידו את הטמפרטורה שבה נשמר המזון עד לאכילתו: ראשית, חשוב לשים לב כי גוף הצידנית שלם ואין בו סדקים. שנית, מומלץ לחלק את המנות בין מספר צידניות, כשבתוכן הרבה קרחונים ואף גושי קרח, וזאת כדי לשמור על קירור תקין ובטוח. שלישית, אין  לדחוס יותר מדי אוכל בצידנית אחת.

טיפ - הקפידו שלפחות שליש מנפח הצידנית יהיה קרח וקרחונים.

 

2. הפרדה בין מוצרים - במידה ובחרתם לקחת לפיקניק בשר, עוף או דגים לא מבושלים, מומלץ לאחסנם בצידנית נפרדת מזו שמאוחסנים בה מוצרים אחרים כמו סלטים, מזון מבושל, ירקות, פירות וכדומה. במידה ואין אפשרות לצידנית נפרדת, יש לארוז את הבשר או הדגים באריזה אטומה ולהניח אותה בתחתית הצידנית כדי למנוע טפטוף של מיצים שעלולים לזהם מוצרים אחרים שבצידנית.

 

טיפ - קציצות בשר לא מבושלות (שאנו מתכננים לבשל בפיקניק) מומלץ להכין בבית מראש, להקפיאן ולהביאן בצידנית כשהן קפואות .

 

3. הכנות המזון - חשוב לבצע פעולות מקדימות על מנת לשמור על טריות המוצרים. ההמלצות נחלקות לשניים: הכנה ובישול. במהלך החלק הראשון יש להקפיד, כמובן על היגיינה באמצעות שטיפת ידיים יסודית והקפדה על משטחי עבודה נקיים. גם ירקות ופירות שאינם שטופים עלולים להכיל חיידקים, לכן יש לרחוץ אותם היטב עם סבון מתחת למים זורמים. בהכנת בשרים בכלל, מומלץ להשתמש בקרש חיתוך נפרד למזונות אחרים, מכיוון שבבשר נמצאים חיידקים העלולים לזהם מזונות אחרים (אלו חיידקים שמושמדים בבישול מלא ותקין).

החלק השני כולל את החובה לבשל היטב את המזון ובעיקר בשר בקר, עוף ודגים. מומלץ להשתמש במד חום של בשר כאשר צולים אותו על האש, כאשר את הטמפרטורה בודקים במרכז הבשר או בחלק העבה ביותר שלו - בשר בקר צריך להיות מבושל בטמפרטורה פנימית של לפחות 71 מעלות צלזיוס, וחשוב לוודא שהחלק הפנימי עבר בישול מלא והוא אינו בצבע ורוד/אדום ועופות בטמפרטורה של לפחות  74 מעלות צלזיוס.

המלצה זו תקפה גם לגבי סלטים קנויים או כאלו שהכנתם בעצמכם - חשוב להקפיד על אחסון מקורר בהובלה ובמהלך הפיקניק עצמו. מוצרים אלו מאוד רגישים לטמפרטורה ולכן יש להוציאם לשולחן האוכל ממש לפני מועד האכילה . גם את הבשרים יש להכין ולבשל  קרוב לזמן האכילה. אין להשאיר בשרים שבושלו על שולחן הפיקניק לזמן שעולה על 20 דקות, משום שהם עלולים להתקרר במהרה ולהגיע לטווח הטמפרטורה המתאים לצמיחה והתרבות של חיידקים.

 

טיפ - מומלץ מאוד שלא להחזיר הביתה סלטים ובשרים שלא נאכלו. אם יש ספק - אין ספק. פשוט צריך לזרוק לפח את המזון שנותר.

 

נירה גייפמן, מהנדסת מזון בחברת Pro Solv המתמחה בתחומי המיקרוביולוגיה, הנדסת מזון וטכנולוגיית מזון.